Pokušaji da se izgubljeni zubi nadomjeste drugim zubima vjerojatno su stari koliko i ljudski rod. Posljednjih tridesetak godina izgubljeni zub / korijen zuba moguće je nadomjestiti dentalnim implantatima. Dentalni (zubni) implantati izrađeni su od titana koji su ugrađeni u kost na mjestu nedostatnog ili izgubljena prirodnog zuba. Dakle, zubni implantat ima ulogu samo korijena zuba.
Zašto su baš Vama potrebni implantati?
Ugradnjom implantata na mjestu gdje Vam nedostaje zub čuvamo Vaše zdrave susjedne zube od brušenja, jer da bi nadomjestili prazninu nastalu gubitkom zuba potrebno je inače izbrusiti dva susjedna zuba da bi se napravio most. Čuvamo vaše zdrave zube, a implantat je estetski uvijek bolje rješenje. Također, gubitkom većeg broja zubi javlja se potreba za protezama, a svatko će Vam reći tko je ikada nosio proteze kakvo je to nelagodno rješenje. Ugradnjom implantata gubi se potreba za protezama. Iznimka su potpuno bezube čeljusti za koje postoje vrlo zadovoljavajuća implanto-protetska rješenja sa sjajnom stabilizacijom proteza.
Da li je ugradnja implantata bezbolan zahvat?
Ugradnja zubnih implantata ne boli tijekom zahvata jer se obavlja uz upotrebu lokalnog anestetika te se koriste posebni instrumenti koji smanjuju nelagodu što je više moguće. Pacijent nakon zahvata ide kući isti dan i treba držati hladan oblog da bi oteklina bila manja.
Koliki je vijek trajanja implantata?
Dentalni implantati su dugotrajno rješenje. Tradicionalni dentalni mostovi poduprti izbrušenim zubima traju između pet i sedam godina, uz ispravnu njegu i preko 10 godina, no u određenom trenutku ih je potrebno zamijeniti. Zubni implantati rješenje su za cijeli život.
Što nakon ugradnje zubnih implantata?
Ovisno o indikaciji i željama pacijenta, nakon ugradnje implantata i određenog vremenskog perioda oseointergacije (procesa spajanja implantata i kosti u jednu cjelinu) slijedi faza protetike: krunice ili mostovi na implantatima ili planiranje zubne proteze na implantatima.
tijek zahvata
Zubni (dentalni) implantat se kirurški ugrađuje u kost pod lokalnom anestezijom, stoga je sam postupak vrlo brzo gotov i potpuno bezbolan. Postoji nekoliko koraka ugradnje zubnih implantata , a oni su sljedeći:
- Prvi korak je izvaditi postojeći zub, ako već nije izvađen i ugradnja vijka.
- Drugi korak je razdoblje oporavka od 3 do 6 mjeseci tijekom kojeg dentalni implantat srasta s kosti – to je proces koji se naziva oseointegracija. Tijekom zarastanja, ako implantat ima primarnu stabilnost, može se nositi i privremena krunica. Nakon što je okolno koštano tkivo sraslo s implantatom i tako osiguralo stabilan korijen za novi zub, na implantat se stavlja gingiva-former koji oblikuje zubno meso za zubni nadomjestak.
- Treći korak nastupa tjedan do dva kasnije, nakon zarastanja i oblikovanja zubnog mesa, kada se na implantat postavlja suprastruktura.
- Četvrti korak podrazumijeva postavljanje keramičke krunica, proteze ili mosta čime osoba dobiva vrhunsko funkcionalno, ali i estetsko rješenje.